
Umelé osvetlenie izbových rastlín
Prirodzeného svetla je stále menej. Niektoré izbové rastliny obľubujú dostatok slnečného žiarenia, a to celoročne. Aby sa im darilo aj počas krátkych a beztak zamračených dní, doprajte im aspoň umelé osvetlenie.
Prečo je umelé osvetlenie rastlín dôležité?
Počas jesene a zimy sa intenzita a dĺžka prirodzeného denného svetla výrazne znižuje. Rastliny tak nemajú dostatok energie pre svoje procesy, ako je napríklad fotosyntéza, čo môže viesť k ich oslabeniu alebo dokonca úhynu. Umelé prídavné osvetlenie pre rastliny poskytuje potrebné svetelné spektrum, ktoré podporuje rast a zdravie rastlín. V jesenných a zimných mesiacoch ide o takmer plnohodnotnú náhradu slnka.

Ako si správne vybrať?
Farebné spektrum
Biele svetlo je rozložené vo farbách dúhy, ktoré tvoria spolu tzv. spektrum. Samostatné farebné časti spektra majú na rastlinu odlišné účinky:
- Modrá povzbudzuje dôležité rastlinné reakcie, napr. tzv. fototropizmus, to znamená schopnosť otáčania sa listov a rast rastliny smerom k zdroju svetla.
- Červená je oblasťou najsilnejšej asimilácie a tvorby zeleného farbiva – chlorofilu.
- Infračervená je blízka susednej červenej časti a povzbudzuje rast rastlín do výšky.
- Ultrafialová časť spektra je pre väčšinu druhov rastlín škodlivá. Iba relatívne dlhovlnová časť A má tvarujúci účinok. Rastliny sú masívnejšie, listy tučnejú.
- Zelená, žltá a oranžová majú pre rastlinu nepatrný význam, naproti tomu je na pôsobenie tejto časti spektra najviac citlivé ľudské oko. Práve preto rastliny často umiestňujeme na miesto, ktoré je pre ne tmavé.
Umiestnenie
- Blízkosť k rastlinám: Umiestnite svetlá dostatočne blízko, aby rastliny získali maximum svetla, ale zároveň ich nespálili. Odporúčame aspoň 30 cm od listov; jednoducho to zistíte tak, že si dáte ruku pred žiarovku—ak to nepáli vás, nespáli to ani listy.
- Uhol osvetlenia: Svetlo by malo dopadať zhora, aby napodobňovalo prirodzené slnečné žiarenie. Väčšina našich LED svietidiel pre rastliny je navrhnutá s takým uhlom, aby pokryla čo najväčšiu plochu a zároveň zabezpečila silnú distribúciu fotónov.
- Časový harmonogram: Simulujte denný cyklus tým, že budete svetlá zapínať a vypínať v rovnakých intervaloch. Každá rastlina sa môže mierne líšiť, avšak najčastejší svetelný cyklus pre izbovky je 14/10 (zapnuté/vypnuté).
Druh osvetlenia
- Úsporné žiarovky: Úsporné žiarovky poskytujú svetlo, ktoré je pre rastliny najvhodnejšie a označuje sa ako "fotosynteticky aktívne žiarenie" (PAR).
Výrobcovia prihliadajú na ich využitie počas rôznych fáz rastu, a tak si môžete vybrať priamo červené aj modré spektrum. Predsa ale prax ukazuje, že pre fázu kvitnutia rastliny nie sú najideálnejšie.
- LED diódy: LED diódy sú novou technológiou, ale zároveň dosť progresívnou. Rýchlo sa zdokonaľujú a ponúkajú tak čoraz lepšie výsledky pomeru lúmen/watt. Umelé osvetlenie pre rastliny, využívajúce LED osvetlenie, pozostáva z panelov, v ktorých sú osadené rôzne druhy diód s rôznym spektrom. Znamená to, že si môžete vybrať presne tak vyskladané spektrum, aké vaša rastlinka potrebuje.
- Výbojky: Vysokotlakové sodíkové výbojky (HPS) produkujú žlté až oranžové svetlo. Sú preto vyslovene vhodné najmú pre obdobie kvitnutia, ale rastliny v ich svetle sa navyše aj dobre rozrastajú.
Metal halogenidové výbojky (MH) sú skôr vhodné na fázu rastu a zakoreňovanie, pretože produkujú modré svetelné spektrum.
Doba osvetlenia
Väčšina našich izbových zelených rastlín pochádza z trópov a sú zvyknuté na 12-hodinový deň. Ako doplnok ku dennému svetlu stačí nanajvýš 5 až 6 hodín umelého osvetlenia denne.
Pri výlučne umelom osvetlení v miestnostiach bez denného svetla stačí 11 hodín. Rozhodujúcim kritériom je počet lux-hodín (počet luxov x počet hodín). To znamená, že pri menšej svetelnej intenzite je vhodné osvetľovať dlhšie.
Pre rastlinu je dôležitá pravidelná doba osvetlenia vždy v ten istý čas, tiež cez víkend a počas vašej neprítomnosti.