
Umelé opeľovanie pri pestovaní rastlín v interiéroch
Akonáhle sa rozhodnete, že vaše izbové rastliny potrebujú opeliť, je potrebné sa spýtať, ako na to.
- Ak ide o samosprašné rastliny, u ktorých môže peľ zostať v jednom samčom kvete, ako sú niektoré odrody paradajok, je postup jednoduchý. U rastlín, ktoré sú vonku, stačí malý vánok, aby sa kvety zatriasli natoľko, že sa peľ dostane z tyčiniek na tyčinku. V uzavretom priestore, ktorý je izolovaný, môže byť tento proces zložitý, pretože sa tam samovoľný vietor nevyskytuje.
V takom prípade stačí, keď rastliny jemne zatrasiete a dáte pozor, aby ste ich pri tom nepoškodili. Ďalším spôsobom, ako peľ vytriasť, je použiť elektrickú zubnú kefku, ktorú za chodu priložíte k rastline. Vibrácie sú dostatočne silné na to, aby peľ uvoľnili, bez toho by sa stonky alebo listy príliš pohli. Sami môžete pri tomto umelom opelení vidieť, ako sa z kvetu sype jemný žltý prášok.
- U rastlín, pri ktorých musíte peľ skutočne premiestniť, budete musieť zmeniť taktiku. Obvyklou a najúspešnejšou technikou použitie jemného, mäkkého štetca a jemné prenášanie peľu z tyčinky jedného kvetu na tyčinku druhého.
Ako som popísal skôr, musíte sa zamerať na premiestnenie peľu na centrálnu tyčinku vnútri kvetu. Ak máte čo do činenia s veľmi malými kvetmi, je takmer nemožné to prehliadnuť. U väčších kvetov však potrebujete mať pevnú ruku, aby ste sa zamerali na stigma, keď máte štetec naplnený peľom.
- Alternatívna metóda, ktorá sa ale týka veľkých priestorov alebo vonkajších priestorov, je opelenie fúkačom na listy. Áno, viem, ako to znie, ale čítajte ďalej. Najmä u paradajok a jahôd môže použitie fúkača listov zvýšiť výnos paradajok až o 55% - to je skutočne pôsobivý výsledok. Na dosiahnutie tohto výnosu sa používal fúkač listov s nízkym nastavením a pohybom sem a tam asi 2 až 3 metre od rastliny (mierime na kvety), celý tento proces robíme menej ako 20 sekúnd. Pestovatelia jahôd v interiéroch používajú na zvýšenie produkcie tiež fúkače listov spolu s paličkami na opeľovanie.